Kulcsszókutatás kisokos

A kulcsszókutatás minden SEO tevékenység alapját adja. Ha ugyanis egy oldal nem kulcsszavakra van írva, akkor nagy valószínűséggel nem is fog megjelenni a keresési lekérdezésekre a Google által adott keresőtalálati listán. Ennélfogva pedig nem fognak rátalálni az emberek, így végeredményben nem ott, hanem a versenytársaknál fogják elkölteni a pénzüket. Ezért az alábbi cikkben annak nézzük utána, hogy mit kell tudni alapszinten a kulcsszókutatás témakörében.
 

Mi jelent az, hogy kulcsszó?

 
A kulcsszavak olyan konkrét szavak vagy kifejezések, amelyeket az emberek az internetes böngészés során arra használnak, hogy megtalálják azt, amit keresnek. Például, aki kabátot szeretne vásárolni online, böngészőjében rákereshet a „kabát vásárlása online” vagy a „kabát árak” kifejezésre. A keresőmotor ezután kikeresi a legrelevánsabb találatokat a megadott kulcsszóra, hogy kiszolgálja a felhasználók keresési szándékát.
 
A kulcsszavak azért fontosak, mert SEO tartalom létrehozására használják őket. A Google és az összes többi keresőmotor a keresési szándék kielégítését helyezik előtérbe. Ezt úgy érik el, hogy releváns találatokat biztosítanak, vagyis a kulcsszavakat és kifejezéseket tartalmazó, jó minőségű, releváns tartalommal rendelkező oldalakat a keresési eredmények között előkelő helyen rangsorolják. Ezzel jobb láthatóságot biztosítanak azon oldalak számára, amelyek a kifejezéseket minőségi módon tartalmazzák.
 
A digitális marketingszakemberek weboldaluk rangsorban felvett helyének javítása érdekében olyan tartalmakat hoznak létre a vállalkozásukhoz/márkájukhoz/portékájukhoz kapcsolódó kulcsszavak köré, amelyek kielégítik célközönségük keresési szándékát. Ezzel jobb helyezéseket biztosítva a honlapjuk számára, a magasabb helyezés pedig nagyobb láthatóságot és nagyobb forgalmat jelent az oldalnak. Igen, ám de a szavak nem valamilyen csodás módon kerülnek az asztalra, hanem kutatni kell őket.
 

Hol használjuk a kulcsszavakat?

 
A kulcsszavak beépíthetők a webhelyek különböző helyein – ezek között a legfontosabbak a következők:

  • Oldalcímek

  • Törzsszövegek

  • Meta leírások

  • Közösségi média posztok

 

Kulcsszavak típusai

 
Bár számos különböző típusú kulcsszó azonosítható, a két leggyakoribb típus a következő:
 

  • Rövid farok kulcsszavak: Ezek csak 2-3 szóból állnak, nagy keresési mennyiséggel rendelkeznek, és nagyon nehéz velük versenyezni. Ebbe a körbe sorolható például „futócipő” vagy „tornatermi viselet” kifejezés. Nem túl specifikusak, és a felhasználók a kutatás kezdeti szakaszában lévő keresések során használják őket.‍

 

  • Hosszú farok kulcsszavak: Ezek a kulcsszavak általában 7-10 szóból állnak. Azért ilyen hosszúak, mert általuk a kereső jobban képes kifejezni, hogy mit akar, vagy mit keres. A hosszú farok kulcsszavakban az a jó, hogy általuk könnyebb megérteni a felhasználó keresési szándékát, és olyan tartalmat készíteni, ami megfelel annak.

 

Tudnivalók a kulcsszókutatásról

 
Mint ahogy arról már volt szó, a kulcsszavakat nem a semmiből találják ki a szakemberek, hanem kutatást végeznek.
Kulcsszókutató eszközök olyan ingyenes vagy díjköteles eszközök, amelyek segítenek megtalálni a téma szempontjából releváns kulcsszavakat. Ezek az eszközök olyan adatokat tudnak visszaadni, amelyek megmutatják, hány felhasználó keres ezekre a kifejezésekre, és hány oldal versenyez rájuk. Más szóval, mennyire nehéz adott kifejezésre, adott oldalt a dobogóra emelni a keresési eredmények között.
 
A Google Kulcsszótervező ingyenes a felhasználók számára, ahogy a Google Trends is. Utóbbi a népszerű kulcsszavakról ad betekintés az idő múlásának, illetve a felhasználó földrajzi elhelyezkedésének függvényében. Fapados, de működőképes módszernek számít a Google autocomplete funkciója, vagyis az a feature, hogy ha elkezdünk beírni a keresőbe egy szót, automatikusan befejezi a gép a kifejezést. Ezzel „elárulja”, melyek azok a kifejezések, amelyek nagy kereséseket tudnak maguk mögött. A találati oldal alján található kapcsolódó lekérdezések, illetve a „mások ezt kérdezték” funkció is jól használható módszer, ha nem áll rendelkezésünkre fizetős megoldás. A díjköteles Wordtrackert 7 napig ingyenesen használhatjuk, a profi eszközökért – SEMRush, AHRefs – viszont mélyen a zsebünkbe kell majd nyúlnunk.