Mi az a link építés?Linképítés

Mi az a link építés?

A link építés a SEO kampányok kulcsmozzanata; az a folyamat, melynek célja a külső webhelyekről a saját oldalunkra mutató hivatkozások begyűjtése. Ezek a hivatkozások világos utakat biztosítanak a világháló kavargó útvesztőjében. Lehetővé teszik a keresőmotorok és a felhasználók számára, hogy meglátogassák webhelyünket, a site-ok számára pedig, hogy megjelenjenek a keresési eredmények között.
 

Miért fontosak a bejövő linkek?

 
Az 1990-es évek végén a Google alapítói rájöttek arra, hogy a webhelyek más webhelyekre mutató hivatkozásokat elhelyezése nem véletlen. Azért tették, mert úgy érezték, hogy a hivatkozás valami olyasmire utal, ami értéket képvisel. Ettől kezdve a keresőmotornál a linkeket bizalmi szavazatként kezelték. A Google hivatkozások segítségével kezdte mérni az oldalak tekintélyét és népszerűségét, majd ennek megfelelően rangsorolta azokat a keresésben. Ez a forradalmi ötlet lehetővé tette a keresőmotor számára, hogy kiváló szolgáltatást kínáljon, és hogy azóta is uralhassa a webes keresést.
 
A keresőmotorok működési alapelve napjaikban is ezen a rendszeren alapul, annyi különbséggel, hogy mára sokkal cizelláltabb a működésük. Például képesek megbizonyosodni arról, hogy a linkek valódiak és szervesek-e. Ma már minden olyan linkséma, amely manipulációs mintázatot mutat, ront az oldal tekintélyén, vagy a keresőmotor büntetését vonja maga után. A gyakorlat mögött az az elv áll, hogy a Google a felhasználói élményt helyezi előtérbe. Amikor az algoritmusait a webmesterek manipulálják, sokkal nehezebb minőségi keresési eredményekkel szolgálnia. 
 
A bejövő linkek az alábbi előnyökkel járnak egy site-számára:
  • Segítenek nagyobb forgalmat irányítani webhelyünkre más webhelyekről.
  • Hozzájárulnak a SEO tevékenységek eredményességéhez.
  • Segítenek a keresőmotorok rangsorolásának javításában. Azért, mert a Google és a többi kereső az oldal pozíciójának meghatározásakor nagyon is figyelembe veszi az oldalra mutató backlinkek számát és minőségét.
  • A minőségi bejövő linkek segítenek növelni a webhely tekintélyét és hírnevét.
 

A minőségi linkek megszerzésének módjai

 
A linképítő kampányok célja, hogy minél több, minél magasabb tekintéllyel rendelkező webhelyről szerezzünk az oldalunkra mutató hivatkozásokat. Mindezt oly módon, hogy az összhangban legyen a Google felhasználói élmény fokozására irányuló törekvésével. A linképítés egyik fontos SEO szabálya, hogy a minőség előnyt élvez a mennyiséggel szemben. A keresőmotorok ugyanis tudják, mi a különbség egy magasan jegyezett híroldalról és egy kicsi, ritkán frissülő blogról érkező link között.
 
Nézzük, melyek a link építésklasszikus módjai:
  • Érdemes arra összpontosítani, hogy releváns, jó minőségű tartalmat hozzunk létre. Olyan contentet, amelyet az emberek szívesen olvasnak, olyat, amelyhez más site-ok szívesen társítják linkeken keresztül magukat.
  • Készítsünk és tegyünk közzé infografikákat online, amelyeket az emberek felhasználhatnak a saját tartalmaikban – természetesen korrekt módon ránk hivatkozva.
  • Tanácsos lehet együttműködni közösségi média influencerekkel, hogy visszajelzést kapjunk a termékeinkről vagy szolgáltatásainkról. Ha kedvezményeket ajánlunk fel nekik, hogy megosszák a tartalmainkat a közönségükkel, az is segíthet linkeket szerezni.
  • Használjuk ki az internet adta hálózatosodási lehetőségeket. Vagyis, ha van olyan tartalmunk, amely érdekelhet más kiadókat vagy webhelyeket, bátran tudassuk ezt velük.
  • Készítsünk értékes vendégblog-bejegyzéseket, vagyis írjunk tartalmakat más oldalak számára, a site-unkra mutató link elhelyezéséért cserébe.
 

A bejövő link értékének mércéi

 
A keresőmotorok hihetetlenül keményen dolgoznak azon, hogy titokban tartsák a működésüket. Ezért senki sem mondhatja azt, hogy teljesen érti azt a módszert, ahogy a linkek értéket a keresőmotorok meghatározzák. Azonban léteznek olyan paraméterek, amelyek kapcsán bizonyosan elmondható, hogy x link többet ér, mint y.
 
Nézzük meg, melyek ezek.
  • A magas tekintéllyel és a linkelt webhely tartalmához kapcsolódó tartalommal rendelkező webhelyekről érkező releváns linkek érékesebbek.
  • A régebbi site-okról érkező linkek hatásosabbak.
  • A szövegbe ágyazott hivatkozások értékesebbek.
 
A linképítés tehát nem egyszerű feladat, ezért csakis teljes szívvel érdemes végezni – vagy inkább profi ügynökségre bízni.