Mit jelent a technikai SEO?

A technikai SEO az oldalon belüli SEO egyik aspektusa. A célja a webhely technikai működésének optimalizálása annak érdekében, hogy maximálisan megkönnyítsük a Google dolgát a site térképezése és indexelése során. Illetve, hogy elősegítsük az oldal rangsorolását a keresőmotorok találati listáin a technikai szempontból tökéletesre csiszolt site működésével.
 

Miért fontos a technikai SEO a webhelyrangsor szempontjából?

 
A tökéletesre csiszolt, hibátlanul működő technikai paraméterek azért fontosak, mert óriási hatással vannak a webhelyek teljesítményére. Nézzük, miben áll ez a kiemelkedő fontosság.
 
  • A felhasználói élmény javítása
Ha egy site mobilbarát kialakítással, gyorsan betöltődő oldalakkal és a metaadatoknak megfelelő tartalommal rendelkezik, az javítja a UX-et (felhasználói élményt). Ez alacsonyabb visszafordulási arányt és hosszabb tartózkodási időt jelent, ami fontos rangsorolási tényező a oldalak pozícióinak kiszámításakor.
 
  • A feltérképezés felgyorsítása
A webhely technikai optimalizálása lehetővé teszi a Google feltérképező robotjai számára, hogy könnyebben navigálhassanak a webhelyen. Ez növeli a feltérképezési költségkeretet, és segít a robotoknak gyorsabban megtalálni és indexelni az új tartalmakat. Mindez pedig nagyobb forgalmat és magasabb SERP helyezéseket eredményez.  A webhely mögött álló vállalkozás számára ez végső soron magasabb profitot eredményez.
 
  • Direkt hatás arra, hogy a felhasználók a mi site-unkra kattintanak-e kereséskor
A technikai SEO, például a metaleírások és a metacímek nagyban befolyásolják, hogy a kereső felhasználó rákattint-e egy weboldalra vagy sem. Ezek a meta elemek ugyanakkor azt is befolyásolják, hogy a Google hogyan értékeli a webhely relevanciájának és tekintélyének szintjét.
 

Milyen szempontokra érdemes figyelni a site-ok a műszaki SEO-zása során?

 
Számos különböző szempontot kell szem előtt tartania annak, aki egy site műszaki SEO-zásába vágja a fejszéjét.
 
Ezek között a legfontosabbak a következők:
  • Oldalsebesség
  • Robots.txt fájl
  • Meta robots tag
  • HTTPS állapotkódok
  • XML webhelytérkép állapota
  • Mobilra optimalizált kialakítás
  • Metaadatok (meta leírások, címcímkék stb.)
  • Linkek
  • URL-ek
 

A technikai SEO legjobb gyakorlatai

 
A webhelyek számos módon optimalizálhatják műszaki SEO-jukat. Nézzük, melyek a legjobb megoldások!
 
  • Növeljük a webhely sebességét!
A Google tisztában van azzal, hogy a lassú oldalsebesség nem kedvez a felhasználói élménynek. A felhasználók kevesebb időt töltenek az oldalon, ha annak betöltése „örökké” tart. Ezért minél gyorsabb az oldalsebesség, annál magasabb a webhely pozíciója a SERP-ben.
 
  • Tegyük a webhelyet gyorsan feltérképezhetővé és könnyen navigálhatóvá!
Ez a tétel azért fontos, mert a Google feltérképező robotjai eltévedhetnek egy webhelyen, ha hibás belső hivatkozásokkal vagy árva oldalalakkal kénytelenek találkozni. Győződjünk meg tehát minden esetben arról, hogy hogy rendelkezik-e a site XML-webhelytérképpel. Törekedjünk a robotok megfelelő helyre történő irányítására, például a robot.txt és a kanonikus címkék beállítása által.
 
Tanácsos továbbá 301-es átirányítások elhelyezésével a megfelelő irányba terelni a forgalmat, és megszabadulni az ismétlődő tartalmaktól. Illetve intuitív navigációs útvonalat kialakítani azért, hogy a felhasználók könnyen eligazodhassunk az oldalak között stb.
 
  • Optimalizáljunkmobilra is!
Ez a szempont az utóbbi években egyre fontosabb, hisz egyre többen neteznek telefonról. Érdemes tehát tömörített képeket feltölteni a site-ra, AMP-t, esetleg reszponzív dizájnt használni a jobb felhasználói élmény érdekében.
 
  • Ne felejtsük el optimalizálni a metaadatokat sem!
Ez a tétel kulcsfontosságú. A címcímkéket az egyes weboldalakhoz kell igazítani, és 55 karakter hosszúságúnak, a metaleírásoknak érdekesnek, áttekinthetőnek és körülbelül 150-165 karakter hosszúságúnak kell lenniük. Lehetőleg mindkettőnek tartalmazniuk kell kulcsszavakat. Mindemellett a képeket alternatív szöveggel kell ellátni, mely szövegnek tartalmaznia kell kulcskifejezéseket is. Röviden, ha a fenti tételeket szem előtt tartjuk a webhely kialakítása során, SEO szempontból nagyot már nem tévedhetünk.